Od 04 do 08 czerwca 2018 roku po raz … 21 odbyła się wymiana młodzieży polsko niemieckiej pomiędzy uczniami ze strony polskiej: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie oraz szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie i ze strony niemieckiej: Johannes Gigas Schule in Lugde. Gościny lokalowej i posiłku (pyszne pierogi ruskie) udzielił nam Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie.
Tam, w poniedziałek o 18.35, powitaliśmy gości z Niemiec, uczniów i ich opiekunów z Realschule w Lugde, Wspólną kolację przygotowali rodzice uczniów ze strony polskiej. Po posiłku został omówiony program oraz dokonany podział uczniów. Następnie młodzież została odebrana przez rodziców oraz zakwaterowana w rodzinach i w hotelu gospodarstwa agroturystycznego „Amazonka” w Ostaszowie.
We wtorek goście z Niemiec mieli możliwość zapoznania się z naszym systemem oświatowym podczas obserwacje lekcji i zajęć w SP Nr 1 i SP Nr 2 w Przemkowie. Tamże podjęto obiadem w szkołach uczestników wymiany. Po spacerze po Przemkowie odbyło się spotkanie z władzami gminy Przemków w Urzędzie Miasta i Gminy. Gościł nas sekretarz p. Leszek Frąckowiak. Pan Jacek Glapiński ofiarował gościom z Niemiec po 3 pocztówki z widokami gminy Przemków. Po spotkaniu udaliśmy się do Parku Miejskiego, a stamtąd pieszo do gospodarstwa agroturystycznego "Amazonka" w Ostaszowie. Grill i ucztę wieczorną (wypieki, sałatki, słodkości i inne) przygotowali niezawodni rodzice uczniów wymiany. Była to okazja do zabaw, np. niezawodna „Laurencja” oraz zapoznania się. Odwiedzili nas Przewodniczący Rady Miejskiej p. Janusz Matuszak, dyrektorzy naszych szkół w osobach: pan Paweł Juchom, pani Dorota Gołaś i pani Dorota Szpak.
Raniutko, w środę udaliśmy się do Energylandii w Zatorze. Tam niewielu śmiałków skorzystało z największych obiektów, wzmagających adrenalinę. Pobyt w tym parku rozrywki należał do najlepiej ocenionych punktów programu wymiany. Strzałem w dziesiątkę okazały się również wieczorne, prawie nocne, wędrówki po Krakowie. A wieczorem właśnie spacerowaliśmy po Rynku Krakowskim, ulicy Floriańskiej, obok Barbakanu, Akademii Sztuk Pięknych, Grobu Nieznanego Żołnierza aż doszliśmy do Pomnika Grunwaldzkiego.
Czwartek był również poświecony Krakowowi. Do południa młodzież miała za zadanie znalezienie najciekawszego obiektu, historii bądź osoby związanej z Krakowem czemu miała pomóc mapa Krakowa, którą otrzymał każdy uczestnik wymiany. Następnie, z przewodnikiem, zwiedzaliśmy Kraków. Miedzy innymi Wzgórze Wawelskie. I ten punkt programu został wysoko oceniony przez młodzież. Po obiadokolacji i krótkim wypoczynku ponownie spacerowaliśmy po Krakowie. Jakąż że niespodzianką było przemiłe spotkanie z naszym krajanem, Igorem Herbutem, który przybył do Krakowa na piątkowy koncert-festiwal poświęcony twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Tymże mogli pochwalić się najbardziej wytrwali, którzy dotarli na Kazimierz, przepiękną dzielnicę Krakowa, bo tam nastąpiło to spotkanie.
Piątek to dzień podsumowania i rozstania. Podczas przerwy w podróży zebraliśmy opinię o tegorocznej wymianie ankietą skierowaną do uczestników wymiany, młodzieży polskiej i niemieckiej, którzy wysoko ocenili program, atmosferę i stwierdzili, że … wymiana trwała za krótko. Co potwierdziły łzy podczas pożegnania grupy niemieckiej, która udała się do Berlina drugim pojazdem. My, pełni wrażeń, wróciliśmy do Przemkowa, by … przygotować się do następnej wymiany w roku przyszłym.
Niezawodnym, pełnym poczucia humoru, kierownikiem wymiany ze strony polskiej był pan Jerzy Janas. Opiekunkami były panie: jak zawsze pełna empatii pani Joanna Bochnak a energii Irena Orłowska. Ze strony niemieckiej kierownikiem był Timo Rabsahl i Alessa Day, nauczyciele.
Spotkanie było dofinansowane ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, ponadto wsparcia finansowego udzielili również rodzice polskich uczniów oraz Burmistrz Przemkowa.