Dla ucznia
Dla rodzica
Godziny lekcyjne

1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
3. 9:40 - 10:25
4. 10:40 - 11:25
5. 11:40 - 12:25
6. 12:30 - 13:15
7. 13:20 - 14:05
8. 14:10 - 14:55

X Swieto Chleba w szkole

„W każdym bochnie chleba
tkwi ziarnko zboża,
okruch soli,
kropla wody,
praca rąk człowieka
i dobroć Boża.”
F. Rak


25.10.2018r. już po raz dziesiąty zostało zorganizowane „Święto Chleba w Szkole” pt. „ Od ziarenka do bochenka”. Uczniowie Zespołu Szkół im. Ireny Sendler i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie - Hubert Drożdż IIIa gim, Adrianna Więckiewicz IIIa gim. zaprezentowali w wierszach wędrówkę złocistych ziaren zbóż do’ uświęconego bochna chleba”. Prowadząca apel uczennica z II klasy licealnej przybliżyła społeczności szkolnej historię chleba, znaczenie jego w tradycji i liturgii chrześcijańskiej, podkreślała, że pieczywo w różnych formach towarzyszyło obrzędom dorocznym i rodzinnym, np. Wigilii Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dożynkom, narodzinom, ślubom, że jeszcze do niedawna pieczenie chleba należało do najważniejszych kobiecych prac domowych i związanie z nim były liczne magiczne zwyczaje, należy zatem zawsze szanować chleb.

Chleb początkowo spożywany był w postaci twardych placków zagniecionych ze śruty, mąki i wody. Pieczono je na gorących kamieniach w popiele, a potem na płytach żelaznych. Dodatek spulchniających środków fermentacyjnych, takich jak drożdże, zakwas oraz wypiek w specjalnych piecach piekarskich zmieniły z czasem smak i konsystencje chleba.


O zlepku żytni! okruszyno marna!
Jakże twe dzieje ciekawe dla człeka!
Z twoimi losy jak ściśle się splata
I jasny pałac, i chruściana chata!
W. Syrokomla Kęs chleba

Słowa powyższego wiersza przy dźwiękach wiolonczeli Alicji Niemczyk z klasy VIIa podkreślają, że chleb niezależnie od statusu społecznego, czasu jest, był i będzie ważny dla każdego człowieka.

Zespół ludowy „Marzenie” swoim występem uświetnił „X Święto Chleba”, honorowy gość pani Grażyna Borek- prezes Gminnej Spółdzielni „ Samopomoc chłopska”, która corocznie nieodpłatnie przekazuje śliczne, rumiane i zdobione bochny razowego chlebka zaszczyciła swą obecnością naszą miedzy szkolną uroczystość.

Po część artystyczno-edukacyjnej nastąpiła część kulinarna czyli poczęstunek. Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka: Iza Banyś, Donata Jędrzejowska z klasy VIIa , Karolina Sykuka, Basia Cirka z klasy IIIc gimnazjalnej oraz wolontariusze z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler przygotowali kanapki z przepysznym, maślanym smarowidłem i smalcem autorstwa pani pedagog Małgorzaty Zawiłowicz, powidłami i dżemami rodziców naszych uczniów oraz ciasto wypieku Izabeli Banyś, Donaty Jędrzejowskiej z VIIb, Heljenii Sotillo i Igora Skiby z IIIa gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Nad kulinarnymi przygotowaniami czuwała pani Jolanta Trygar. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w osobach: Dawid Miszkiewicz, Bartosz Wyszyński, Bartłomiej Przybylski, Michał Węgrzyn i Kacper Bochnak z klasy IIIc gimnazjalnej stanowili trzon techniczny tego chlebowego świętowania i odpowiadali za dekorację i nagłośnienie apeli w budynku szkolnym na ul. Leśna Góra 3 i ul. Kościuszki 6 w Przemkowie.

„Dziel z innymi swój chleb a lepiej będzie Ci smakował…” te inne przysłowia zdobiące korytarze szkolne będą społeczności szkolnej towarzyszyć przez cały rok szkolny by w kolejnym świętować XI już Święto Chleba Szkoły w Szkole.

Małgorzata ZawiłowiczDzień Chleba 2018   Dzień Chleba 2018  Dzień Chleba 2018  

Dzień Chleba 2018   Dzień Chleba 2018  

Dzień Chleba 2018   Dzień Chleba 2018   Dzień Chleba 2018