
Organizatorem wojewódzkich konkursów przedmiotowych „zDolny Ślązaczek” jest Dolnośląski Kurator Oświaty we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. W roku szkolnym 2018/2019 konkursy realizowane są z: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz języka niemieckiego. Mogli brać w nich udział wszyscy uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych z terenu naszego województwa. Konkursy realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Realizatorem konkursów jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu we współpracy z powiatowymi ośrodkami doradztwa nauczycieli oraz dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych.
W październiku 2018 r., w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje konkursu z wymienionych wyżej przedmiotów. Jedynym reprezentantem naszej szkoły w etapach powiatowych był uczeń klasy VII b Michał Dźwigaj, który 13 listopada 2018r. wziął udział w etapie powiatowym konkursu „zDolny Ślązaczek” z matematyki. W etapie tym w całym województwie brało udział łącznie 820 uczniów. W czwartek, 29 listopada ogłoszono wyniki etapów powiatowych. Do finału zakwalifikowały się 92 osoby, wśród nich jest uczeń SP nr 1 w Przemkowie. W styczniu 2019 r. Michał weźmie udział w finale wojewódzkim konkursu. Opiekę merytoryczną nad Michałem pełni nauczyciel matematyki Ewa Kuźmiak.
Udział w konkursie daje wspaniałą okazję do samopoznania, porównania swoich osiągnięć z osiągnięciami uczniów z innych szkół i środowisk. Konkurs jest regionalną formą wspierania uzdolnień uczniów na poziomie szkoły, powiatu i województwa dolnośląskiego.
Michałowi życzymy powodzenia w etapie finałowym! Trzymamy kciuki!

29 listopada 2018 r. Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową dla uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum w szkole przy ulicy Leśna Góra. Oprócz tańców - oczywiście integracyjnej „belgijki” i macareny, były także andrzejkowe wróżby przygotowane przez uczniów wszystkich klas i ciasteczka z wróżbą. Każda klasa przygotowała także ciasto, więc uruchomiona została kawiarenka, z której zysk będzie przeznaczony na potrzeby SU i zbliżające się Mikołajki. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji Andrzejek.

W czwartek 29 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Zabawę Andrzejkową. Na 3 i 4 lekcji bawiły się klasy najmłodsze (1-3), zaś na 5 i 6 lekcji klasy 4-6. Samorząd Uczniowski zorganizował sprzedaż ciasta i napojów. Były też wróżby andrzejkowe. Klasy brały udział w trzech konkurencjach: najlepsze przebranie klasy, konkurs talentów i turniej tańca. Przebrania uczniów wszystkich klas były bardzo pomysłowe – pojawiły się straszydła wszelkiego rodzaju, księżniczki i baletnice, klown, policjant, batman, spiderman, zwierzęta, szturmowiec czy też czerwony kapturek. Najwięcej emocji budził konkurs talentów. Najczęściej uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne, ale byli też uczniowie prezentujący grę na instrumentach muzycznych, taniec, żonglerkę piłką czy sztuczki magiczne. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ wszyscy zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie. Klasy starsze rywalizowały jeszcze w konkursie tańca z balonem. Najdłużej tańczyli przedstawiciele klasy 6A. Oczywiście nie zabrakło zabawy tanecznej. Kolejna zabawa po Nowym Roku – karnawałowa!
27 listopada 2018 roku klasy 5a,5b i 5c uczestniczyły w wycieczce do Zielonej Góry. Najważniejszym i najbardziej atrakcyjnym punktem wyjazdu była zabawa w parku trampolin "Skokoloko". Faktycznie wiele było zabawy i frajdy na trampolinach, wiele skoków , salt i figur akrobatycznych. Pobyt w parku trampolin był bezpieczny i dostarczył naszym uczniom mnóstwo wrażeń. Następna zaplanowana była galeria Focus, a w niej obowiązkowy Mc Donalds i KFC, a wreszcie w kinie Cinema City 2 część filmu "Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda". Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Opiekę nad uczniami sprawowały Agnieszka Wałowska, Elżbieta Kaniewska, Wioleta Keleczawa.

W dniu 23.11.2018r. w Zespole Szkół im Ireny Sendler została przeprowadzona rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego do bazy danych Fundacji DKMS. Fundacja DKMS została założona w 2008r. i rozpoczęła rejestrację w lutym 2009 roku. Od tego momentu prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia na rzecz Pacjentów chorych na nowotwory krwi i inne schorzenia kwalifikujące do leczenia z wykorzystaniem przeszczepienia szpiku kostnego lub krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej. Fundacja DKMS jest największą bazą potencjalnych dawców szpiku w Polsce. Polski Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej POLTRANSPLANT z ponad 1,3 miliona zarejestrowanych potencjalnych Dawców jest 3 co do wielkości w Europie i 6 na świecie. W Polsce jest wielu Pacjentów, którzy czekają na znalezienie zgodnego, niespokrewnionego Dawcy. Kombinacji zapisu fragmentu informacji genetycznej, dzięki, której dopasowuje się zgodnego Dawcę jest około 5 miliardów. Więcej niż ludzi na ziemi. Dlatego może zdarzyć się tak , że dla niektórych osób nie uda się znaleźć zgodnych Dawców. Jednak im więcej osób zarejestruje się, tym większe szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta. W Polsce liczba chorych na choroby onkologiczne wzrosła dwukrotnie w ciągu 25 lat. 60 procent zachorowań dotyczy osób w przedziale wiekowym 50 a 79 lat. Jednak na nowotwory hematologiczne często chorują również dzieci i osoby młode. Oprócz białaczek przeszczepienie szpiku może pomóc w powrocie do zdrowia Pacjentom cierpiącym na ok. 100 innych chorób, np. anemię aplasyczną, chłoniaka, ziarnicę złośliwą itp. Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Rozumiejąc powagę problemu, społeczność szkolna również w tym roku włączyła się w akcję Komórkomanii” czniowie wszystkich klas zostali zaznajomieni z procedurą rejestracji potencjalnych Dawców DKMS oraz metodami pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej (afereza- ok.80%) przeszczepu szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Dopełnieniem zajęć pedagogicznych były ulotki edukacyjne dla każdego ucznia , w których w bardzo przystępny sposób wyjaśniono omawiane procedury medyczne. Wolontariusze z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w dniu 23.11.2018r. w godzinach 9-17.30, pod opieką pedagoga szkolnego, Pani Małgorzaty Zawiłowicz - pedagoga szkolnego i Pani Małgorzaty Basałygi – pracownika Ochotniczego Hufca Pracy w Przemkowie przeprowadziły rejestrację. Zarejestrowano 23 potencjalnych Dawców wywodzących się spośród pełnoletnich uczniów i absolwentów Zespołu Szkół im. Ireny Sendler oraz opiekunów prawnych uczniów. Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka: Dawid Miszkiewicz, Bartek Przybylski i Bartek Wyszyński z klasy 3c odpowiedzialni byli za akcję informacyjną w środowisku lokalnym. Małgorzata Zawiłowicz
Wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną „Komórkomanię” szkolni wolontariusze składają serdeczne podziękowania i zapraszają za rok, by „Pomogli… bo mogą…., mają to we krwi……”.

10 października 2018 r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbył się VIII Powiatowy Turniej Interdyscyplinarny dla uczniów szkół z powiatu polkowickiego "WIEM, UMIEM, ROZUMIEM..." pod Patronatem Starosty Polkowickiego. Turniej zgromadził 28 uczestników (16 uczniów ze Szkół Podstawowych oraz 12 uczniów ze Szkół Ponadpodstawowych) - łącznie 7 czteroosobowych drużyn ze szkół powiatu polkowickiego.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny – jedna złożona z uczniów klas ósmych oraz druga, w skład której weszli uczniowie klasy III gimnazjum. Tematyką turnieju były przedmioty: matematyka, informatyka, fizyka oraz chemia. Pierwsza konkurencja polegała na drużynowym rozwiązaniu testu właśnie z tych czterech przedmiotów. W czasie drugiej reprezentanci każdej drużyny odpowiadali na pytania dotyczące teorii matematyki, fizyki, chemii i informatyki na wzór teleturnieju 1 z 10. Kolejna konkurencja polegała na rozwiązaniu krzyżówki skojarzeniowej. Czwarta konkurencja dotyczyła zadań typu Udowodnij, że.... Po podsumowaniu wyników części pierwszej odbył się finał, w czasie którego uczniowie drużynowo rozwiązywali zadania z czterech przedmiotów objętych konkursem.
Ostateczna klasyfikacja wskazała zwycięzców - w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce zajęła drużyna ósmoklasistów z naszej szkoły, zaś
II miejsce zajęła drużyna gimnazjalistów także z naszej szkoły.
Skład zwycięskiej drużyny (klasa VIII) tworzyli: Michał Kmita, Maja Krajewska, Wiktoria Paluszek i Szymon Widera.
Skład drużyny wicemistrzów (klasa III gimnazjum): Kacper Bochnak, Laura Glapińska, Wiktoria Sitarek, Oliwia Sługocka.
Gratulujemy!!!
Ewa Kuźmiak

Piątek, 09 listopada upłynął społeczności szkolnej z duchu patriotyzmu. Uczniowie klas siódmych, ósmych i gimnazjalnych obejrzeli spektakl „Dziady cz. II”. Na scenie Przemkowskiego Ośrodka Kultury z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości inscenizację tę przedstawili aktorzy grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemkowie. Owacje na stojąco po zakończeniu przedstawienia najlepiej świadczą o tym, jak został on odebrany przez uczniów naszej szkoły.
Po inscenizacji udaliśmy się na boisko szkolne przy ul. Kościuszki, gdzie o godzinie 11.11 z uczniami klas I-VI oraz przedszkolakami wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski bijąc "Rekord dla Niepodległej". Zapoznaliśmy się także z historią hymnu, po czym odbył się quiz, w którym uczniowie mieli szansę wykazania się znajomością faktów na ten temat.
Ewa Kuźmiak