
06.11.2018 r. w szkolnej świetlicy na ul. Leśna Góra było bardzo słodko. To wszystko za sprawą warsztatów pieczenia i dekorowania babeczek – muf finek z niespodzianką w środku. Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, uczennice z klas VII, VIII i III gimnazjum starały się jak najpiękniej udekorować wcześniej upieczone przez siebie muffinki słodkim biało-czerwonym lukrem.
W wypiekach pomagały pani Iwona Wolanin, Barbara Kowalska i Jolanta Trygar.
„W każdym bochnie chleba
tkwi ziarnko zboża,
okruch soli,
kropla wody,
praca rąk człowieka
i dobroć Boża.”
F. Rak
25.10.2018r. już po raz dziesiąty zostało zorganizowane „Święto Chleba w Szkole” pt. „ Od ziarenka do bochenka”. Uczniowie Zespołu Szkół im. Ireny Sendler i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie - Hubert Drożdż IIIa gim, Adrianna Więckiewicz IIIa gim. zaprezentowali w wierszach wędrówkę złocistych ziaren zbóż do’ uświęconego bochna chleba”. Prowadząca apel uczennica z II klasy licealnej przybliżyła społeczności szkolnej historię chleba, znaczenie jego w tradycji i liturgii chrześcijańskiej, podkreślała, że pieczywo w różnych formach towarzyszyło obrzędom dorocznym i rodzinnym, np. Wigilii Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dożynkom, narodzinom, ślubom, że jeszcze do niedawna pieczenie chleba należało do najważniejszych kobiecych prac domowych i związanie z nim były liczne magiczne zwyczaje, należy zatem zawsze szanować chleb.
Chleb początkowo spożywany był w postaci twardych placków zagniecionych ze śruty, mąki i wody. Pieczono je na gorących kamieniach w popiele, a potem na płytach żelaznych. Dodatek spulchniających środków fermentacyjnych, takich jak drożdże, zakwas oraz wypiek w specjalnych piecach piekarskich zmieniły z czasem smak i konsystencje chleba.
O zlepku żytni! okruszyno marna! Słowa powyższego wiersza przy dźwiękach wiolonczeli Alicji Niemczyk z klasy VIIa podkreślają, że chleb niezależnie od statusu społecznego, czasu jest, był i będzie ważny dla każdego człowieka. Małgorzata Zawiłowicz
Jakże twe dzieje ciekawe dla człeka!
Z twoimi losy jak ściśle się splata
I jasny pałac, i chruściana chata!
W. Syrokomla Kęs chleba
Zespół ludowy „Marzenie” swoim występem uświetnił „X Święto Chleba”, honorowy gość pani Grażyna Borek- prezes Gminnej Spółdzielni „ Samopomoc chłopska”, która corocznie nieodpłatnie przekazuje śliczne, rumiane i zdobione bochny razowego chlebka zaszczyciła swą obecnością naszą miedzy szkolną uroczystość.
Po część artystyczno-edukacyjnej nastąpiła część kulinarna czyli poczęstunek. Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka: Iza Banyś, Donata Jędrzejowska z klasy VIIa , Karolina Sykuka, Basia Cirka z klasy IIIc gimnazjalnej oraz wolontariusze z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler przygotowali kanapki z przepysznym, maślanym smarowidłem i smalcem autorstwa pani pedagog Małgorzaty Zawiłowicz, powidłami i dżemami rodziców naszych uczniów oraz ciasto wypieku Izabeli Banyś, Donaty Jędrzejowskiej z VIIb, Heljenii Sotillo i Igora Skiby z IIIa gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Nad kulinarnymi przygotowaniami czuwała pani Jolanta Trygar. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w osobach: Dawid Miszkiewicz, Bartosz Wyszyński, Bartłomiej Przybylski, Michał Węgrzyn i Kacper Bochnak z klasy IIIc gimnazjalnej stanowili trzon techniczny tego chlebowego świętowania i odpowiadali za dekorację i nagłośnienie apeli w budynku szkolnym na ul. Leśna Góra 3 i ul. Kościuszki 6 w Przemkowie.
„Dziel z innymi swój chleb a lepiej będzie Ci smakował…” te inne przysłowia zdobiące korytarze szkolne będą społeczności szkolnej towarzyszyć przez cały rok szkolny by w kolejnym świętować XI już Święto Chleba Szkoły w Szkole.
Dzień 02 listopada 2018 r. (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. W tym dniu nie ma lekcji. Dzieciom, które nie mają opieki w domu, szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczo – wychowawcze.
W dniu, 02 listopada 2018 r. sekretariat szkoły jest nieczynny.
19 października 2018 roku uczniowie klasy 5a i 5c pod opieką Elżbiety Kaniewskiej i Agnieszki Wałowskiej uczestniczyli w akcji, która jest corocznie organizowana przez Nadleśnictwo Przemków „Ratujmy kasztanowce”. Pani Anna Findysz z Nadleśnictwa Przemków przeprowadziła zajęcia edukacyjne poświęcone pasożytom atakującym kasztanowce i potrzebie sprzątania liści oraz zaangażowania młodzieży w ochronę naturalnego środowiska w miejscu zamieszkania. Wszyscy uczniowie bardzo intensywnie pracowali, czego efektem było ok. 60 worków zebranych liści kasztanowca. Nie zabrakło jednak i zabawy i integracji - skoków na wielką górę liści, gonitw, miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i na koniec ogniska z pieczeniem kiełbasek i prezentów, które uczniowie otrzymali od pani Anny Findysz. W przyszłym roku wybieramy się ponownie do alei kasztanowej w parku miejskim, aby pomóc naszym przemkowskim kasztanowcom. Było naprawdę super….....
W poniedziałek 15 października 2018 r. o godz. 13.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na której gościliśmy nauczycieli, nauczycieli emerytów, pracowników szkoły i zaproszonych gości. Uroczystość przygotowała i poprowadziła klasa 3b z wychowawczynią Barbarą Kowalską przy współpracy z panią Iwona Wolanin. Całość uświetnili uczniowie z klasy V, VII i III gimnazjum swoimi artystycznymi występami.
Poniedziałkowy poranek 15 października był pełen sportowych emocji i niespodzianek, a to wszystko za sprawą wizyty w naszej szkole piłkarza Kamila Piątkowskiego razem z maskotką KGHM Zagłębia Lubin - Krecikiem. Dla wszystkich uczestników spotkania reprezentanci drużyny przygotowali liczne konkurencje sportowe, gadżety i vouchery na najbliższy mecz z Wisłą Płock.
Prowadzona przez drużynę piłkarską akcja „Powrót do szkoły – powrót na stadion” ma na celu zachęcenie jak największej liczby młodych fanów do przyjścia z rodziną i przyjaciółmi na stadion Zagłębia na mecze "Miedziowych" rozgrywane w Lubinie.
Zespół ds. Promocji
Więcej informacji: https://zaglebie.com/Galeria/Inne/2018.10.15-wizyta-w-sp-nr-1-w-przemkowie_g5925
Dnia 9 października 2018 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Przemkowie odbyło się spotkanie z pisarką powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży panią Katarzyną Ryrych. Zgrupowanie było poprzedzone konkursem czytelniczym dotyczącym treści książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, w którym wzięło odział 20 uczniów naszej szkoły z klas V-VII. Chociaż z naszych czytelników nikt nie został wylosowany do nagrody, to i tak rozmowa była bardzo interesująca. Pisarka opowiadała różne ciekawe historie ze swego życia, które były wykorzystywane w jej opowiadaniach i książkach. Uczniowie zadawali pytania i dyskusja zakończyła się obietnicą spotkania w przyszłym roku.
Anna Jędrzejowska
Każdy człowiek ma w sobie kontynent
nieodkrytych możliwości.
Anatole France
Jubileuszowe, XV Spotkanie Integracyjne w Szkole Podstawowej nr 1 w Przemkowie było okazją do odkrywania swoich talentów i możliwości, nie tylko przez osoby niepełnosprawne, które były honorowymi gośćmi tej imprezy.
Występ artystyczny zespołów Cykady i Tęcza był wymarzonym, barwnym wstępem, po którym Pani Dyrektor Ewa Skrypak zaprosiła wszystkich uczestników do udziału w równie atrakcyjnej zabawie przygotowanej przez przyjaciół i pracowników szkoły oraz Radę Rodziców.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty żonglerskie prowadzone przez legnicki Teatr AVATAR, który zajmował się oprawą artystyczną wydarzeń takich jak EURO 2012 czy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wspaniałą niespodziankę przygotował Wolontariat KGHM i Bartnictwo LGOM - wszyscy chętni mogli wykonać świece z węzy oraz obejrzeć wnętrze ula. Dużą radość sprawiły uczestnikom dmuchańce przygotowane przez wypożyczalnię sprzętu SPORT Górski oraz parada motocykli zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji.
Łowisko, miasteczko rowerowe, malowanie na folii, maxi gry planszowe, loteria fantowa czy step aerobic – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nikt również nie opuścił imprezy głodny dzięki przygotowanemu przez rodziców i pracowników szkoły cateringowi w postaci pysznych ciast, a także wyśmienitej grochówki. Finałowym punktem kolorowego, obfitującego w moc atrakcji spotkania był przemarsz na start i udział w XVI Ogólnopolskim Biegu po Miód.
Dziękujemy za przybycie
Panu Jerzemu Szczupakowi Burmistrzowi Przemkowa, Panu Januszowi Matuszakowi Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Przemkowie, Panu Krzysztofowi Nowickiemu Zastępcy Przewodniczącego Rady Powiatu w Polkowicach, Pani Beacie Pazdej – byłemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 i inicjatorce spotkań integracyjnych, dyrektorom szkół i placówek z terenu gminy: pani Bogusławie Ornatowskiej – Cichoszewskiej - Dyrektorowi Przemkowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki, Pani Marzenie Białej - Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokiej, Pani Monice Dźwigaj - Dyrektorowi Zespołu Szkół w Przemkowie, Panu Wirgiliuszowi Babireckiemu - Dyrektorowi Publicznego Przedszkola nr 1 w Przemkowie, Pani Lucynie Marciniak - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Przemkowie, Pani oraz zespołom: Cykady pod opieką Pani Joanny Więckowskiej i Tęcza pod egidą Pani Marzeny Białej i Pani Moniki Rychlewicz.
Z całego serca dziękujemy opiekunom i podopiecznym Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Głogowie oraz Klubu Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością w Przemkowie – Fundacja Eudajmonia.
Impreza nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania wielu osób oraz wsparcia finansowego. Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!
XV Spotkanie Integracyjne wsparli
Pan Jerzy Szczupak - Burmistrz Przemkowa, Przemkowski Ośrodek Kultury
i Biblioteka, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie,
Pan Jerzy Górski "Sport Górski", Państwo Ewa i Rafał Kuzyszynowie.
28 września 2018r. w Przemkowskim Ośrodku Kultury odbyło się VIII Święto Młodzieży Wrzosowej Krainy. Impreza organizowana przez Zespół Szkół w Przemkowie pozwala wszystkim uczniom z terenu gminy i okolic na zaprezentowanie swoich talentów n przemkowskiej scenie. Z takiej możliwość skorzystali także uczniowie naszej szkoły, a dzielnie wspierali ich koledzy i koleżanki z klas III A, IV A, VA, V C, VIA oraz klas VII, VIII i gimnazjalnych, którzy zasilili grono publiczności.
Alicja Niemczyk z klasy VII A zaprezentowała swój talent grając etiudę na wiolonczeli.
Paulina Rapkowska, Martyna Sławicz oraz Izabela Banyś z klas VII A i VII B przejmującą grą na fletach opowiedziały o tragicznej historii Tytanika.
W świat marzeń piosenką przeniosły publiczność uczennice klasy V A Antonina Kearney, Anastazja Cisek oraz Julia Cichocka.
Zuzanna Prokopczak z klasy V A udowodniła swoim występem, że mistrzowsko opanowała kunszt grania na skrzypcach.
Klimatyczną piosenkę o leśnej rodzinie wdzięcznie wyśpiewały uczennice z klasy III A: Nicola Kuśnierz, Hanna Kearney, Edyta Kołodziej i Joanna Miszkiewicz.
Warto wspomnieć, że swoje talenty młodzież naszej szkoły prezentowała nie tylko na scenie, ale także na korytarzu POK, gdzie wystawę swoich prac plastycznych pod opieką nauczyciela plastyki – Iwony Wolanin przygotowała Martyna Sławicz z klasy VII A i Dawid Łojewski z klasy III A gimnazjum.
Bez wątpienia możemy stwierdzić, że Święto Młodzieży Wrzosowej Krainy pokazało nam jak wybitnie utalentowana jest nasza młodzież.
Uczniowie wszystkich szkół wzięli również udział w konkursie plastycznym „Młodzi we Wrzosowej Krainie”. W kategorii wiekowej klas V-VIII i III gimnazjum:
I miejsce zajęły: Adrianna Więckiewicz z klasy III A i Martyna Sławicz z klasy VII A,
II miejsce zajęła między innymi uczennica klasy III C gimnazjum Angelika Kalota oraz Alicja Niemczyk z klasy VII A.
III miejsce w tejże kategorii zajęli: Emilia Bakalarczyk z klasy III A gimnazjum, Wiktoria Szoma z klasy VII A oraz Konrad Litwa z klasy VII B.